background

Puidu omadused

Puidu omadused

Iga puidutükk on ainulaadne, oma oksakohtade, pragude, struktuuri ning värvimuutustega. Kuna puit on orgaaniline materjal, siis puidust valmistatud toodete välimus muutub aja jooksul, kuna puit reageerib muutustele ümbritsevas keskkonnas. Allpool on toodud mõned enamlevinud omadused, mis on omased ümarfreespuidule. 

Pragunemine - puit on looduslik materjal, mis reageerib niiskuse kõikumisele paisumise ja kokkutõmbumisega. Lüli- ja maltspuit paisuvad erinevalt tekitades puidus pingeid, millega võivad kaasneda praod puidu pinnal. Kuigi visuaalsel vaatlusel võivad praod tunduda problemaatilised ei mõjuta see freespuidu tugevust. Pragunemine on omane südamikuga ümarpuidule ning ei ole aktsepteeritav reklamatsioonide esitamiseks.  

 

Värvimuutused – tulenevalt kasvukohast on puidu tihedus erinev, mistõttu imbuvad puidukaitsevahendid erinevalt ning immutatud toodetel võib esineda mõningast värvitooni erinevust. Välistingimustes, UV-kiirte mõjul, muutub algselt rohekat või pruuni tooni surveimmutatud puidu pealispind ajapikku hallikaks. See ei tähenda et puidukaitsevahend on kaotanud oma toime, maltspuidu rakud on endiselt immutuskemikaaliga töödeldud.


 

Ebatasane/kare pealispind - puidu töötlemine vastu kiudu või oksakohtades võib tekitada karedat pealispinda ja ebatasaseid kohti, mida saab vajadusel lihvida.

 

Oksakohad - oksakohtade hulk ning suurus varieeruvad, sõltuvalt puuliigist ning materjali sorteerimisest. Kuivades tingimustes on võimalik oksakoha väljalangemine, mis ei mõjuta puidu tugevust.

 

Südamik- ehk lülipuit - lülipuit on vastupidavam puiduseentele ning kahjuritele, kui maltspuit, kuna ei sisalda toiteained. Suurema läbimõõduga freespostidel võib esineda lülipuitu kuni 100% ulatuses, ning lülipuitu ei ole võimalik immutada. Kuna lülipuit on looduslikult vastupidavam, ei mõjuta see toodete eluiga.

 

Vaik – okaspuud sisaldavad vaiku ning vaigused kohad võivad tekkida ka mitmeid kuid peale puidu töötlemist. See on okaspuidu loomulik omadus ning ei mõjuta toodete kvaliteeti.

 

Hallitus – hallitus võib tekkida nii immutamata kui immutatud toodetel, peamiselt seoses ladustamisega halvasti ventileeritud ja/või liiga soojades tingimustes. Hallitust on võimalik eemaldada äädika, vesinikperoksiidi ja piiritusega.

 

Rohelised täpid – immutuslahuse vasesoolade reageerimisel vaiguga tekivad mõnikord immutatud puidu pinnal rohelised täpid. Need ei kujuta endast ohtu kasutajale ning kaovad ajapikku.